List otwarty dotyczący współpracy wojskowej z izraelskimi koncernami zbrojeniowymi współodpowiedzialnymi za łamanie praw człowieka na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych

List otwarty dotyczący współpracy wojskowej z izraelskimi koncernami zbrojeniowymi współodpowiedzialnymi za łamanie praw człowieka na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych

            Warszawa, 11.12.2013r.

List otwarty dotyczący współpracy wojskowej z izraelskimi koncernami zbrojeniowymi współodpowiedzialnymi za łamanie praw człowieka na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych

Sz.P. Wiceminister Czesław Mroczek

Z uwagi na pojawiające się w mediach informacje na temat zainteresowania Pana poprzednika gen. Skrzypczaka izraelskimi koncernami zbrojeniowymi, chcielibyśmy zwrócić Pana uwagę na ich kontrowersyjną działalność.

Zarówno Israel Aerospace Industries (IAI) jak i Elbit Systems są izraelskimi przedsiębiorstwami zbrojeniowymi, których broń wielokrotnie służyła do popełniania zbrodni wojennych, czego najdobitniejszym przykładem jest bilans tzw. operacji „Płynny Ołów” na przełomie 2008 i 2009 roku, w wyniku której śmierć poniosło przeszło 1400 Palestyńczyków i 14 Izraelczyków. Liczne raporty, zarówno ONZ (Raport Goldstone’a) jak i organizacji praw człowieka (międzynarodowych jak i izraelskich) wskazuje na celowe używanie broni wobec ludności cywilnej jak i budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły i szpitale. Systemy bezzałogowych aparatów latających (UAV) Heron produkcji IAI zostały użyte w potępionych przez Human Rights Watch atakach na cywilów jako naruszające międzynarodowe prawo. Tylko podczas operacji „Płynny Ołów” organizacje praw człowieka szacują liczbę cywilnych ofiar, które poniosły śmierć w wyniku ataków samolotów bezzałogowych, produkowanych przez obydwa koncerny na 87 osób. Wśród ofiar były także dzieci.

Jest powszechnie znanym faktem, że sukces ww. firm wynika z racji oferowania przetestowanej w głównej mierze na cywilach broni, co czyni te firmy współodpowiedzialnymi zbrodni popełnionych przez armię izraelską.
Ponadto firmy te pomagają w utrzymaniu reżimu wojskowego na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych oraz nielegalnych osiedli izraelskich na Zachodnim Brzegu, co samo w sobie pozwala na postawienie zarzutu o współudział w łamaniu praw człowieka oraz prawa międzynarodowego na tych terytoriach. Ich zaangażowanie w budowę nielegalnego izraelskiego muru separacyjnego na Zachodnim Brzegu tylko potwierdza ich uwikłanie w popełnianych zbrodniach.

W 2004 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że mur jest nielegalny. Elbit Systems oraz Israel Aerospace Industries opracowały i dostarczały systemy nadzoru specjalnie na potrzeby muru, co także czyni te firmy współwinnymi za to bezprawne przedsięwzięcie. Orzeczenie MTS stwierdzało również, że „wszystkie państwa są zobowiązane do nieuznawania nielegalnego stanu rzeczy wynikającego z budowy muru i do nieudzielania pomocy lub wsparcia w utrzymaniu stanu rzeczy zaistniałego przez budowę muru”.

Zwracamy uwagę, że zawieranie kontraktów z firmami uwikłanymi w łamanie prawa międzynarodowego, pozwala postawić zarzut Państwu Polskiemu o współudział w tych naruszeniach oraz godzi w jego wizerunek. Bezprawne działania izraelskie na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych stoją w jawnej sprzeczności m.in. z Czwartą Konwencją Genewską, która została ratyfikowana przez Państwo Polskie, a która zobowiązuje Państwa Strony do „…przestrzegania i dopilnowania przestrzegania niniejszej Konwencji we wszelkich okolicznościach”.

Czwarta Konwencja Genewska reguluje traktowanie ludności cywilnej w przypadku konfliktu zbrojnego i okupacji. Konwencja ta wyraźnie zakazuje przymusowych transferów, zarówno zbiorowych jak i indywidualnych, jak również deportacji z terytorium okupowanego. Podobnie zakazuje sile okupującej transferu własnej ludności cywilnej na terytorium okupowane oraz niszczenia mienia i nieruchomości należącej zbiorowo lub indywidualnie do osób prywatnych lub publicznych.

Opublikowane niedawno wytyczne Unii Europejskiej dotyczące współpracy z izraelskimi podmiotami uwikłanymi w działalność na terenie nielegalnych osiedli izraelskich na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych jak i zdecydowane działania w tej kwestii podjęte przez wiele państw europejskich, wśród których znajdują się m.in. Wielka Brytania, Holandia i Niemcy, pozwala wytyczyć nową drogę dla poszanowania praw człowieka i prawa międzynarodowego poprzez powstrzymanie współpracy z podmiotami (wśród których znajdują się ww. koncerny zbrojeniowe) czerpiącymi zyski z nielegalnej i niehumanitarnej działalności.

W związku z tym prosimy o uwzględnienie ww. informacji dotyczących firm Israel Aerospace Industries (IAI) jak i Elbit Systems podczas rozpatrywania potencjalnych ofertodawców na zakup wyposażenia militarnego przez Państwo Polskie. Wierzymy, że Państwo Polskie a w szczególności Ministerstwo Obrony Narodowej podąży drogą poszanowania praw człowieka i zobowiązań wynikających m.in. z Czwartej Konwencji Genewskiej nieuwzględniając ofert ww. koncernów.

Z wyrazami szacunku,

Izraelski Komitet Przeciwko Wyburzeniom Domów
oraz Kampania Solidarności z Palestyną