Powtarzająca się Nakba. Uchodźcy palestyńscy w obliczu kolejnej utraty prawa do ziemi i narodowości

Powtarzająca się Nakba. Uchodźcy palestyńscy w obliczu kolejnej utraty prawa do ziemi i narodowości

Uchodźcy palestyńscy to niemal 5 mln ludzi rozsianych w wielu obozach na Bliskim Wschodzie. Uchodźcy stanowią ponad połowę palestyńskiego ludu, często zapominaną połowę. W ciągu minionych 60 lat, od czasu czystki etnicznej towarzyszącej powstaniu państwa Izrael, doświadczenie wciąż powtarzających się wygnań i dyskryminacji odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach rodzących się, dorastających i zmuszonych żyć w obozach dla uchodźców. Palestyńczycy wyrzucani z Jordanii, Kuwejtu, Libii, Iraku dziś doświadczają kolejnego exodusu z ogarniętej wojną domową Syrii. Zdarzenia z 1948 roku mają dla Palestyńczyków jedną nazwę: nakba oznaczającą „katastrofę”. Od tamtej pory palestyńska historia to nieustające katastrofy, historia niekończącej się nakby.

Zapraszamy na spotkanie, którego gośćmi będą:

Przemysław Wielgosz – redaktor naczelny polskiej edycji Le Monde Diplomatique, wydawca Instytutu Książka i Prasa
oraz
Magda Qandil – dziennikarka i analityczka ds. Bliskiego Wschodu specjalizująca się w kwestii uchodźców. Sytuację uchodźców palestyńskich z Syrii dokumentowała w Syrii, Libanie i Egipcie od 2009 r. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, współredaguje polską edycję „Le Monde Diplomatique”.

Spotkanie poprowadzi Roman Kurkiewicz – dziennikarz prasowy i radiowy, felietonista, były redaktor naczelny „Przekroju” oraz wykładowca na Collegium Civitas.

Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa w Warszawie

24 maja, godz. 18:30