Komunikat Prasowy Delegacji Parlamentu Europejskiego (w tym Róży Thun) po wizycie na Zachodnim Brzegu

Komunikat Prasowy Delegacji Parlamentu Europejskiego (w tym Róży Thun) po wizycie na Zachodnim Brzegu

Polska europarlamentarzystka Róża Thun, jako członkini Delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw stosunków z Palestyńską Radą Legislacyjną, wzięła udział w oficjalnej wizycie europarlamentarzystów różnych grup politycznych w Palestynie w dniach 2 – 5 kwietnia. Delegacja spotkała się m.in.  z przedstawicielami Palestyńskiej Rady Legislacyjnej, z pierwszym ministrem spraw zagranicznych Palestyny – Nabeelem Shaathem, ze studentami z uniwersytetu Al-Quds i palestyńskimi organizacjami pozarządowymi. Uczestnicy delegacji spotkali się także z mieszkańcami terytoriów okupowanych oraz z przebywającymi w obozach dla uchodźców (Obóz Shufat). Podczas wspólnej konferencji prasowej w Ramallah 4 kwietnia posłowie przedstawili wnioski z delegacji w postaci poniższego Komunikatu Prasowego.

Komunikat Prasowy Delegacji Parlamentu Europejskiego

ds. stosunków z Palestyńską Radą Legislacyjną

Ramallah, Palestyna, 4 kwietnia 2012r., godzina 14:45 czasu lokalnego

Izrael powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności za swoje działania na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Pięcioosobowa delegacja Parlamentu Europejskiego, pod kierownictwem Emera Costello (SD, Irlandia) odwiedza okupowane terytoria palestyńskie (Zachodni Brzeg oraz Jerozolimę Wschodnią) w dniach 2-4 kwietnia 2012r.

Głównym celem wizyty jest skupienie się wokół kwestii wewnętrznego pojednania, sytuacji w Strefie C, osiedli izraelskich, dostępu do wody, więźniów politycznych oraz atakach na media. Delegacja spotkała się z przedstawicielami Palestyńskiej Rady Legislacyjnej (PLC) i zobaczyła na własne oczy warunki życia Palestyńczyków zamieszkujących ten obszar.

Delegacja odnotowała negatywny wpływ osiedli izraelskich w Jerozolimie Wschodniej oraz Strefie C Zachodniego Brzegu i była wstrząśnięta doniesieniami ONZ oraz międzynarodowych organizacji humanitarnych na temat przemocy izraelskich osadników wobec pokojowo nastawionych mieszkańców. Delegacja potępia izraelską politykę specjalnego planowania i kontroli zagospodarowania przestrzennego na OTP, która doprowadziła do wyburzenia budynków mieszkalnych i zniszczenia kosztownych projektów infrastrukturalnych, z których wiele zostało sfinansowanych przez Unię Europejską i podatników jej państw członkowskich.

Delegacja doszła do wniosku, że Porozumienie z Oslo dzielące wspomniane tereny na obszary A, B i C, mające być w założeniu rozwiązaniem tymczasowym, okazało się rozwiązaniem dla Palestyńczyków uciążliwym i jest wykorzystywane przez Izrael dla legitymizacji aneksji de facto tych obszarów. Obowiązki Izraela jako okupanta nie są wypełniane, Izrael łamie prawo międzynarodowe odmawiając palestyńskim obywatelom podstawowych praw człowieka (swobody przemieszczania się, dostępu do wody, zmuszając ich do opuszczania swoich domów, etc.).

Delegacja wzywa Wysokiego Przedstawiciela i państwa członkowskie do zażądania od Izraela, by ten stosował się do prawa międzynarodowego na terenach okupowanych. Jakikolwiek postęp w stosunkach z Izraelem powinien być uzależniony od przestrzegania prawa międzynarodowego. Należy podjąć odpowiednie kroki w celu zapewnienia, że produkty pochodzące z osiedli nie będą traktowane preferencyjnie na rynkach Unii Europejskiej. Ponadto, delegacja domaga się, by Wysoki Przedstawiciel oraz państwa członkowskie dążyły do uzyskania odpowiedniego odszkodowania od władz izraelskich za każdy zniszczony przez Izrael projekt finansowany przez Unię Europejską a kierowany do ludności palestyńskiej.

W skład delegacji wchodzą: przewodniczący Emer Costello (SD, Irlandia), wiceprzewodnicząca Margrete Auken (Zieloni, Dania), oraz członkowie Nicolo Ronaldi (ALDE, Włochy), Roza Thun (EPL, Polska) i Norbert Neuser (SD, Niemcy).

Oryginalny tekst komunikatu prasowego Ramallah dostępny TUTAJ

Tłumaczenie: Wioleta Dubicka, Lidia Kurasiak-Kurasinska