Oświadczenie Kampanii w sprawie protokołu handlowego ACAA UE-Izrael

Oświadczenie Kampanii w sprawie protokołu handlowego ACAA UE-Izrael

Oświadczenie Kampanii Solidarności z Palestyną

oraz ECCP (Europejskiego Komitetu ds Koordynacji działań w sprawie Palestyny)

w sprawie Protokołu dodatkowego ACAA pomiędzy Unią Europejską a Izraelem

UE musi pozostać w zgodzie z własnym stanowiskiem!

Protokół dodatkowy do Umowy Stowarzyszeniowej UE-Izrael w sprawie oceny zgodności oraz akceptacji wyrobów przemysłowych (ACAA) jest obecnie przedmiotem dyskusji w Parlamencie Europejskim i prawdopodobnym jest, że zostanie on ratyfikowany. Przyjęcie ACAA przyczyni się do likwidacji barier technicznych w handlu, a tym samym spowoduje zwiększenie dostępności rynków unijnych dla Izraela, co przyniesie korzyści izraelskim firmom, z których wiele czerpie zyski prowadząc działalność w osiedlach izraelskich na Zachodnim Brzegu, uznawanych przez UE i ONZ jako nielegalne w świetle prawa międzynarodowego.

Kampania Solidarności z Palestyną oraz ECCP wzywa Parlament Europejski do zapewnienia poszanowania Traktatu Lizbońskiego, który promuje potrzebę spójności: „Działania Unii na arenie międzynarodowej kierują się zasadami, które leżą u podstaw jej utworzenia, rozwoju i rozszerzenia oraz które zamierzają wspierać na świecie: demokrację, państwa prawa, powszechność i niepodzielność praw człowieka i podstawowych wolności, poszanowania godności ludzkiej, zasad równości i solidarności oraz poszanowania zasad Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego… Unia zapewnia spójność różnych dziedzin jej działań zewnętrznych oraz między nimi a innymi politykami Unii. Rada i Komisja, wspomagane przez Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, zapewniają tę spójność oraz współpracują w celu jej osiągnięcia”.

Ponadto, „Wspólny komunikat do Parlamentu Europejskiego i Rady:Prawa człowieka i demokracja w centrum działań zewnętrznych UE„, przedstawiony niedawno przez Catherine Ashton, stanowi, że „Program działań UE w zakresie handlu i praw człowieka powinien być spójny, przejrzysty, przewidywalny, wykonalny i skuteczny. Wyzwanie polega na tym, aby handel przyczyniał się do poszanowania praw człowieka, a nie je osłabiał”.

Stanowisko UE w kwestii Bliskiego Wschodu jest klarowne i nie pozostawia najmniejszych wątpliwości – zarówno w odniesieniu do Gazy i wielokrotnego wezwania przez UE do zniesienia blokady, jak i do Zachodniego Brzegu i nielegalności osiedli, które UE uznaje za przeszkodę dla pokoju. Co więcej, w ostatnich miesiącach szefowie misji UE na Okupowanych Terytoriach Palestyńskich sporządzili trzy wewnętrzne raporty UE, które szczegółowo opisują łamanie praw człowieka przez Izrael na Zachodnim Brzegu, w tym w Jerozolimie Wschodniej, oraz naruszenia praw palestyńskich obywateli samego Izraela.

W tym kontekście spójna polityka handlowa w odniesieniu do Izraela oznacza odrzucenie ACAA lub jakiegokolwiek innego porozumienia, które ​​w jakikolwiek sposób jest korzystne dla Izraela i/lub jego gałęzi przemysłu. Jest to kwestia wiarygodności, odpowiedzialności i sprawiedliwości. Dlatego apelujemy, by nie lekceważyć tych wartości przedkładając nad nie krótkoterminowe interesy handlowe. Stawką są długofalowe interesy strategiczne Unii Europejskiej, a także jej wiarygodność jako obrońcy praw człowieka.

W świetle wszystkich powyższych argumentów, Kampania Solidarności z Palestyną oraz ECCP wzywają do jednoznacznego odrzucenia Protokołu dodatkowego do Umowy Stowarzyszeniowej UE-Izrael w sprawie oceny zgodności i zatwierdzania produktów przemysłowych (ACAA).


Więcej informacji na temat ACAA i procedury przyjęcia protokołu TUTAJ