Palestyńscy Freedom Riders będą jeździć autobusami osadników do Jerozolimy

Palestyńscy Freedom Riders będą jeździć autobusami osadników do Jerozolimy

Zainspirowani przez Pasażerów Wolności amerykańskiego Ruchu Praw Obywatelskich, palestyńscy aktywiści będą próbowali wsiadać do objętych segregacją autobusów izraelskich osadników do okupowanej Wschodniej Jerozolimy.

Grupy palestyńskich Freedom Riders będą próbować wsiadać do objętych segregacją autobusów osadników jadących do Jerozolimy przez okupowane terytoria Zachodniego Brzegu we wtorek, 15 listopada. W akcie obywatelskiego nieposłuszeństwa inspirowanym przez amerykański Ruch Praw Obywatelskich, Freedom Riders chcą sprzeciwić się izraelskiej polityce apartheidu, zakazu wstępu Palestyńczyków do Jerozolimy i ogólnej rzeczywistości segregacji tworzonej przez wojskową i osadniczą okupację stanowiącą podstawę kolonialnego reżimu Izraela. Chociaż są podobieństwa między okupowaną Palestyną i objętym segregacją Południem Stanów Zjednoczonych jeżeli chodzi o rasistowskie podłoże i upokarzające traktowanie, z jakim spotykali się wtedy czarnoskórzy obywatele i jakie Palestyńczycy znoszą dzisiaj, istnieją również znaczące różnice. W Ameryce lat 60. czarnoskóre osoby musiały siedzieć z tyłu autobusu; w okupowanej Palestynie Palestyńczykom nie wolno nawet WSIĄŚĆ do autobusu, nie mają także prawa wstępu na drogi, po których poruszają się ww. autobusy, wybudowane na skradzionej palestyńskiej ziemi.

Podejmując tę akcję Palestyńczycy nie dążą do desegregacji autobusów, którymi jeżdżą osadnicy, ponieważ sama obecność osadników oraz służąca im infrastruktura jest nielegalna i musi zostać zdemontowana. W ramach swojej walki o wolność, sprawiedliwość i godność Palestyńczycy domagają się umożliwienia im swobodnego poruszania się po ich własnych drogach, na ich własnej ziemi – włącznie z prawem do podróżowania do Jerozolimy.Zamiarem palestyńskich aktywistów jest także zdemaskowanie dwóch spośród firm czerpiących zyski z izraelskiej polityki apartheidu i zachęcenie do ich globalnego bojkotu i wycofania z nich inwestycji. Izraelski Egged i francuska Veolia obsługują dziesiątki objętych segregacją linii biegnących przez okupowany Zachodni Brzeg, włącznie z okupowaną Jerozolimą Wschodnią, z których wiele dotowanych jest przez rząd izraelski. Obie te firmy biorą także udział w projekcie kolejowym Jerusalem Light Rail, łączącym nielegalne osiedla w Jerozolimie Wschodniej z zachodnią częścią miasta. Ułatwiając przepływ populacji do okupowanych terytoriów palestyńskich, Egged i Veolia aktywnie i świadomie angażują się w działania osadnicze Izraela, uznane przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości za łamiące prawo międzynarodowe, w szczególności artykuł 49 Czwartej Konwencji Genewskiej zabraniający stronie okupującej przenoszenia części swojej populacji na tereny okupowane.

W ten wtorek palestyńscy Freedom Riders skierują się na przeznaczone tylko dla Żydów przystanki autobusowe na Zachodnim Brzegu by wsiąść do autobusów dla osadników. Palestyńczycy są świadomi, że ten akt biernego oporu może pociągnąć za sobą gwałtowne ataki, a nawet śmierć z rąk izraelskich osadników, którzy dla Izraela są tym samym, czym był Klu Klux Klan dla Południa Jima Crowa, lub z rąk chroniących ich sił. Mimo to Freedom Riders są przekonani, że ten akt obywatelskiego oporu jest potrzebny, aby zwrócić uwagę świata na niemoralność izraelskiej okupacji i systemu apartheidu oraz skłonić ceniących sprawiedliwość ludzi do zajęcia zdecydowanego stanowiska i sprzedania swoich udziałów w spółkach Egged, Veolia oraz wszystkich innych firmach umożliwiających segregację i czerpiących z niej zyski.

Do Pasażerów Wolności dołączą aktywiści z całego świata, którzy w swoich miastach zorganizują wydarzenia naświetlające systematyczne prześladowania Palestyńczyków oraz konieczność wycofania inwestycji z firm Egged i Veolia.

W razie pytań prosimy pisać na adres: palestinianfreedomriders@gmail.com

—————————————————————————————

Informacje ogólne

Autobusy, do których będą wsiadali Freedom Riders obsługiwane są przez Egged, największą izraelską spółkę zajmującą się przewozem osób, oraz przez międzynarodową francuską firmę Veolia. Oba przedsiębiorstwa wraz z Izraelem odpowiedzialne są za naruszenia prawa międzynarodowego z uwagi na ich zaangażowanie w budowę nielegalnej infrastruktury izraelskich osiedli i czerpanie z niej zysków. Palestyńscy Pasażerowie Wolności popierają wezwanie do bojkotu obu firm, a także pozostałych przedsiębiorstw zaangażowanych w działania stanowiące naruszenia praw człowieka i prawa międzynarodowego przez Izrael.[1]

W lipcu 2011 spółka zależna od Eggedu wygrała publiczny przetarg na świadczenie usług autobusowych w holenderskim rejonie Waterland, położonym na północ od Amsterdamu. Firma ta zarabia depcząc prawa Palestyńczyków i stała się celem kampanii bojkotu, wycofania inwestycji i sankcji (BDS), która popierana jest przez przeważającą większość palestyńskiego społeczeństwa obywatelskiego. Freedom Riders wzywają ludność Holandii do zerwania wszelkich kontraktów  z przedsiębiorstwami takimi jak Egged, zaangażowanymi w łamanie praw człowieka.

Spółka Veolia stała się celem międzynarodowej kampanii wycofania inwestycji z powodu obsługiwania biegnących przez Zachodni Brzeg linii autobusowych, łączących osiedla izraelskie z Jerozolimą oraz zaangażowania w projekt Jerusalem Light Rail łączący nielegalne osiedla izraelskie w Jerozolimie Wschodniej oraz wokół niej z zachodnią częścią miasta, co bezpośrednio wspomaga działalność osadniczą.[2]

Ponad 42 % palestyńskiej ziemi na Zachodnim Brzegu zostało przejęte przez Izrael na budowę żydowskich osiedli i służącej im infrastruktury[3] (łącznie z murem, który został uznany za nielegalny przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w 2004), przez co lokalne społeczności zostały pozbawione dostępu do swoich źródeł wody oraz ziem uprawnych. Izraelskie osadnictwo na okupowanych terytoriach palestyńskich stanowi zbrodnię wojenną według Czwartej Konwencji Genewskiej[4] oraz Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego.[5]

Okupowany Zachodni Brzeg i Strefa Gazy stanowią jedynie 22 procent palestyńskiej ojczyzny, z której wraz z powstaniem państwa Izrael w 1948 roku w wyniku czystek etnicznych wysiedlonych zostało ponad 750 000 Palestyńczyków. Od tego czasu palestyńscy uchodźcy przebywają w obozach dla uchodźców oraz innych miejscach, do których zostali wygnani i pozbawieni prawa do powrotu do własnych domów.

Jeśli chcesz wesprzeć akcje Freedom Riders i podpisać petycje kliknij w ten link

http://www.avaaz.org/en/palestine_freedom_riders/?cl=1388690448&v=11131

AKTUALIZACJA:

Dziś 15 listopada 2011 Freedom Riders udało się wsiąść do autobusu nr 148 do Jerozolimy. Po kilku minutach żołnierze izraelscy zatrzymali autobus, wypuścili osadników izraelskich i wyprosili dziennikarzy. Przez około godzinę aktywiści palestyńscy byli przetrzymywani i zmuszani do opuszczenia pojazdu.

Cala szóstka została aresztowana i przewieziona do aresztu Atarot w Jerozolimie.


[1] Wezwanie Palestyńskiego Społeczeństwa Obywatelskiego do BDS dostępne jest tutaj: http://www.bdsmovement.net/call.

[2] http://www.bigcampaign.org/veolia/

[3] Raport B’tselem: “By Hook and By Crook, Israeli Settlement Policy in the West Bank,” lipiec 2010; skrót dostępny tutaj:  http://www.btselem.org/publications/summaries/201007_by_hook_and_by_crook.

[4] Zobacz “Israel’s settlement policy is a war crime under the Fourth Geneva Convention” Palestyńskiego Centrum na Rzecz Praw Człowieka w Gazie – artykuł wymieniający odpowiednia artykuły Czwartej Konwencji Genewskiej potwierdzające twierdzenia, że osadnictwo stanowi zbrodnię wojenną, pod adresem  http://www.pchrgaza.org/Intifada/Settlements.conv.htm; zobacz też “Demolitions, new settlements in East Jerusalem could amount to war crimes – UN expert,” Centrum Wiadomości UN, czerwiec 29, 2010, pod adresemhttp://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=35175&Cr=Palestin&Cr1.

[5] Artykuł 8(2)(b)(viii) Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego zabrania “bezpośredniego lub pośredniego transferu przez Władzę Okupacyjną części swojej własnej populacji cywilnej do terytorium, które okupuje.”

tłum Zuzanna Gillner