Książka Ilana Pappé: „Czystki etniczne w Palestynie”

Książka Ilana Pappé: „Czystki etniczne w Palestynie”

„Czystki etniczne w Palestynie” Ilana Pappé do kupienia od przyszłego tygodnia w Empikach i dobrych księgarniach. Można też składać już teraz zamówienia bezpośrednio w redakcji Instytutu Wydawniczego „Książka i Prasa”: redakcja@iwkip.org

W „Czystkach etnicznych w Palestynie” Ilan Pappé sięga do wydarzenia, bez którego nie można zrozumieć genezy izraelskiej okupacji Palestyny, a także charakteru najdłuższego konfliktu na Bliskim Wschodzie. Izraelski historyk pisze o Nakbie, brutalnej czystce etnicznej na 800 tys. Palestyńczykach, która stała się fundamentem państwa Izrael. Rozpoczęta przez bojówki syjonistyczne na początku 1948 r., pół roku przed proklamowaniem państwa żydowskiego i wybuchem wojny izraelsko-arabskiej, przez wiele dekad była wydarzeniem zapomnianym i nieobecnym w oficjalnej historiografii Bliskiego Wschodu. Bazując na bogatej dokumentacji oraz świadectwach oprawców i ocalonych, Pappé rekonstruuje kolejne etapy czystek. Od pierwszych pomysłów „transferu” rdzennej ludności i budowy czystego etnicznie państwa, które rozwijały się w ruchu syjonistycznym już w latach 30. XX w., przez przygotowanie masowych wypędzeń w ramach planu Dalet, którym patronował sam Dawid Ben Gurion, aż po jego konsekwentne wykonanie przez zniszczenie ponad 400 palestyńskich miast i wsi. Autor pisze o terrorze, masakrach, torturach, grabieżach i gwałtach, ostatecznie obalając mit pokojowych początków Izraela. Dowodzi też, że izraelska polityka czystek etnicznych nie zakończyła się w 1949 r. i, w zmienionych formach, trwa do dziś. Jednocześnie izraelski historyk przywraca pamięć o kraju wymazanym z kart historii, opisuje bohaterski opór jego mieszkańców i składa hołd tym, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą swojego miejsca na Ziemi.

Ilan Pappé (ur. 1954) – historyk izraelski, profesor w Instytucie Arabistyki i Studiów nad Islamem na uniwersytecie Exeter, dyrektor Centrum Studiów Etnopolitycznych oraz dyrektor Centrum Studiów nad Palestyną na tym samym uniwersytecie. Autor wielu głośnych prac o historii Palestyny i Bliskiego Wschodu. W Polsce ukazała się jego książka „Współczesny Bliski Wschód” (2013).