Apel do PZPN ws. poparcia dla palestyńskiego wniosku o wykluczenie izraelskiej reprezentacji z rozgrywek międzynarodowych

Apel do PZPN ws. poparcia dla palestyńskiego wniosku o wykluczenie izraelskiej reprezentacji z rozgrywek międzynarodowych

Zachęcamy do wysyłania apelu do Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie poparcia dla palestyńskiego wniosku o wykluczenie reprezentacji Izraela podczas majowego kongresu FIFA w Zurychu.

Poniższy list jest jedynie wzorem, zachęcamy do jego modyfikacji.

Apel prosimy wysyłać na adres:

pzpn@pzpn.pl


Sz.P. Zbigniew Boniek

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej

Szanowny Panie Prezesie!

W odpowiedzi na wniosek Palestyńskiej Federacji Piłki Nożnej o wykluczenie reprezentacji Izraela z rozgrywek międzynarodowych z powodu jawnej dyskryminacji piłkarzy palestyńskich, przejawiającą się poprzez przypadki aresztowań piłkarzy, utrudnianie im udziału w zawodach oraz wszelkie inne przypadki nadużyć jakich doświadczają ze strony izraelskich władz, wzywamy Pana do poparcia wniosku mając na uwadze troskę o przestrzeganie praw człowieka oraz prawa międzynarodowego, które są nagminnie łamane przez izraelskie władze.

Punkt 2 Statutu Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN), który ma także odzwierciedlenie w Statucie Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) mówi, że:

Jakakolwiek dyskryminacja kraju, jednostki lub grupy osób w związku z organizacją lub uprawianiem sportu piłki nożnej ze względów etnicznych, płci, języka, religii, przekonań politycznych lub innego powodu jest wyraźnie zabroniona pod groźbą zastosowania sankcji dyscyplinarnych, w tym zawieszenia lub wykluczenia ze Związku.

Najszerzej obecnym w mediach przypadkiem represji stosowanych przez Izrael w stosunku do palestyńskich piłkarzy był przypadek Mahmouda Sarsaka, reprezentanta Palestyny, który w drodze ze Strefy Gazy do swojego klubu na Zachodnim Brzegu został aresztowany i przetrzymywany był bez sprawiedliwego procesu przez prawie trzy lata. Mahmoud podjął protest głodowy, który trwał ponad 90 dni. O jego uwolnienie apelowali m.inSepp Blarter, prezydent FIFA oraz Eric Cantona. (http://electronicintifada.net/blogs/ali-abunimah/cantona-fifa-join-pressure-israel-hunger-striker-mahmoud-sarsak-determined-reach)

Na liście aresztowanych przez Izrael palestyńskich piłkarzy jest znacznie więcej osób:

 • Zakaria Daoud Issa – przetrzymywany w areszcie w latach 2003-2012, zmarł krótko po zwolnieniu

 • Imad Abbasi – przetrzymywany w areszcie domowym od 2012 r.

 • Omar Abu Rouis – w areszcie od 2012 r.

 • Mohammed Ibrahim Nimr – przetrzymywany w areszcie w latach 2012-2014

 • Sameh Mara’abe – przetrzymywany w areszcie w kwietniu 2014 r.

 • Ziad Hassan – przetrzymywany w areszcie w kwietniu 2014 r.

Były także liczne przypadki ofiar śmiertelnych, pobić i ataków na piłkarzy:

 • Ahmad Abu Daqqa (13 lat) – zabity podczas gry w piłkę (listopad 2012)

 • Nehad Sugayyar – pobity i podpalony na oczach izraelskiej policji (grudzień 2012)

 • Sędzia Basel Mahmoud – pobity przez policjantów (listopad 2013)

 • Jawhar Nasser Jawhar & Adam Al-Rouf Halabiya – postrzeleni, bici, poszarpani przez psy w styczniu 2014 r., zatrzymani w kwietniu 2014 r.

 • Saji Darwish – zastrzelony w marcu 2014 r.

Ponadto władze izraelskie wielokrotnie utrudniały podróżowanie zarówno drużynie jak i członkom Palestyńskiej Federacji Piłki Nożnej, blokowały import sprzętu sportowego, środki na budowę stadionów, a nawet wymuszały zamykanie klubów piłkarskich. (http://rcir.org.uk/?page_id=428)

W historii mieliśmy do czynienia z bardzo podobnym przypadkiem, który dotyczył wykluczenia w 1976 roku reprezentacji Republiki Południowej Afryki z udziału w rozgrywkach z powodu dyskryminacyjnego systemu apartheidu obecnego w tym państwie. Sytuacja na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych jest bardzo podobna do tej panującej w RPA w dobie apartheidu. Przewodnicząca Afrykańskiego Kongresu Narodowego oświadczyła w 2012 roku, że apartheid w Izraelu i na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych jest nie tylko porównywalny z tym w RPA, lecz jest on znacznie od niego gorszy. W podobnym tonie wypowiadało się wielu działaczy południowo-afrykańskich walczących z ówczesną polityką dyskryminacyjną, w tym także arcybiskup Desmond Tutu.

Wierzymy, że przypadek wykluczenia reprezentacji RPA będzie pozytywnym przykładem efektywnego wywarcia presji na Izrael w obronie fundamentalnych praw człowieka narodu palestyńskiego oraz wypełnieniem obowiązków wynikających ze Statutu PZPN i FIFA.

Liczymy na Pana poparcie dla palestyńskiego wniosku o wykluczenie reprezentacji Izraela podczas majowego kongresu FIFA w Zurychu.

Z wyrazami szacunku,