Kampania BDS – Niesamowite rzeczy, które osiągnęliśmy w 2014 roku

Kampania BDS – Niesamowite rzeczy, które osiągnęliśmy w 2014 roku

Dla Palestyńczyków oraz ruchów solidarności na całym świecie, rok 2014 zostanie zapamiętany jako ten, w którym Izrael przeprowadził najkrwawszą w historii masakrę ludności Palestyńskiej w oblężonej Strefie Gazy.

W ubiegłym roku byliśmy również świadkami nowych form oporu oraz solidarności z Palestyną a także ogromnego postępu Kampanii BDS (Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji).

Oto przegląd niektórych kluczowych dla kampanii BDS wydarzeń z 2014 roku.

Styczeń – Scarlett Johansson pomaga wprowadzić kampanię BDS do głównego nurtu

Rok 2014 rozpoczął się od międzynarodowych kontrowersji z powodu decyzji jednej z czołowych hollywoodzkich aktorek Scarlett Johansson, która zdecydowała się zostać ambasadorem marki SodaStream, izraelskiego producenta urządzeń do napojów, którego fabryka zlokalizowana jest na terenie nielegalnego osiedla izraelskiego.

Decyzja ta przyciągnęła szczególną uwagę, ponieważ gwiazda filmu „Między słowami” była także ambasadorem Oxfamu, międzynarodowej organizacji pozarządowej, która potępia nielegalne osiedla izraelskie. Oxfam stanął w obliczu ogromnej presji, aby zerwać współpracę z Johansson oraz publicznie skrytykował jej decyzję.

Ostatecznie to Johansson doprowadziła sagę do końca, kiedy zrezygnowała z funkcji przedstawiciela Oxfamu. To jednak nie zapobiegło rozprzestrzenieniu się w mediach społecznościowych kampanii informacyjnej o jej poparciu dla izraelskiego reżimu apartheidu, dzięki czemu kampania BDS zyskała uwagę międzynarodowych mediów. Ceny akcji SodaStream zanotowały pierwszy wyraźny spadek.

Holenderski gigant funduszy emerytalnych wycofuje inwestycje z izraelskich banków

W decyzji, która położyła podwaliny do naśladowania dla innych funduszy europejskich w tym roku, holenderski fundusz emerytalny PGGM ogłosił, że wycofa dziesiątki milionów euro z 5 największych izraelskich banków ze względu na ich głębokie zaangażowanie w zbrodnie Izraela wobec Palestyńczyków. Fundusz ten zarządza emeryturami 2,5 mln osób.

Veolia traci wart 4,5 mld dolarów kontrakt w Bostonie

Aktywiści w Bostonie świętowali po tym jak francuska międzynarodowa firma Veolia straciła kontrakt wart 4,5 mld dolarów, w wyniku intensywnej kampanii, która ujawniła czerpanie przez spółkę zysków z infrastruktury nielegalnych osiedli izraelskich.

Friends of the Earth International dołącza do rosnącej kampanii BDS

W styczniu organizacja Friends of the Earth International dołączyła do kampanii skierowanej przeciwko izraelskiej państwowej spółce wodnej Mekorot oraz do innych kampanii bojkotu i wycofania inwestycji.

Norweski piosenkarz Moddi anuluje zaplanowany koncert w Izraelu

Jego decyzja była bezpośrednią reakcją na energiczną kampanię medialną prowadzoną przez aktywistów BDS w Gazie.

LUTY – Izrael panikuje, gdy kolejne europejskie fundusze emerytalne wycofują swoje inwestycje

Inwestorzy z Danii i Luksemburga wycofują inwestycje z Izraela

Luksemburski fundusz emerytalny FDC wyklucza dziewięć głównych banków izraelskich oraz firm i jedną spółkę amerykańską z powodu ich zaangażowania w nielegalnych osiedlach izraelskich oraz łamania praw człowieka na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych. Tymczasem największy bank w Danii, Dankse Bank, zerwał powiązania z izraelskim bankiem Hapoalim z powodu jego udziału w budowie nielegalnych osiedli na Zachodnim Brzegu.

Izrael i jego zwolennicy panikują i atakują wolność słowa z obawy przed bojkotem

Po skandalu związanym ze Scarlett Johansson i szeregiem głośnych decyzji o wycofaniu inwestycji przez europejskie firmy oraz inwestorów, rząd izraelski rozpoczyna dyskusję z pomocą działań prawnych i służb bezpieczeństwa mającą na celu zwalczanie ruchu BDS. Ustawodawcy w Stanach Zjednoczonych, Nowym Jorku i Maryland, podejmują kroki zmierzające do ostatecznie nieudanego wprowadzenia przepisów pozwalających na odebranie środków publicznych jakiejkolwiek instytucji lub stowarzyszeniu akademickiemu wspierającemu kampanię BDS.

Brytyjski związek studentów anulował umowę z firmą G4S w związku z rolą jaką pełni w izraelskich więzieniach

Związek studentów na Uniwersytecie Kent w południowo-wschodniej Anglii zagłosował za anulowaniem kontraktu z firmą G4S w następstwie protestów nad rolą tej firmy w łamaniu praw człowieka w Palestynie.

Marzec – Izraelski dostawca wody traci w Argentynie umowę wartą 170 mln dolarów

Gmina Buenos Aires zawiesiła wartą 170 mln dolarów umowę z firmą Mekorot w następstwie kampanii dotyczącej jej roli w izraelskim systemie „wodnego apartheidu”. Mekorot stał się także celem podczas tygodnia akcji, który rozpoczął się w Światowy Dzień Wody.

Zwycięstwo w Galway po tym jak związek irlandzkich studentów głosuje za dołączeniem do ruchu BDS

Wniosek przedłożony na Irlandzkim Uniwersytecie Narodowym w Galway został uchwalony stosunkiem głosów prawie 2 do 1, nawiązując przy tym do poparcia bojkotu akademickiego Izraela przez Irlandzki Związek Nauczycieli w 2013 roku.

Kwiecień – Kolejne złe wieści dla SodaStream i Mekorot

Sieć Dzień Ziemi zrywa więzi z SodaStream

Sieć Dzień Ziemi, po naciskach ze strony aktywistów BDS, zerwała powiązania z izraelską firmą SodaStream, której fabryka znajduje się na terenie nielegalnego osiedla izraelskiego na Zachodnim Brzegu. SodaStream próbowała wybielić swoją rolę w izraelskiej polityce apartheidu poprzez marketing, ukazując swoją markę jako przyjazną środowisku.

Izraelska państwowa firma wodna traci umowę z Portugalią

Firma Mekorot stanęła w obliczu utraty drugiego głównego kontraktu w ciągu kilku miesięcy po tym jak lizbońska firma wodna EPAL ogłosiła, że rozwiązała kontrakt wymiany technologii pod presją portugalskich posłów oraz grup prowadzących kampanie bojkotu.

Kampania wycofania inwestycji rozwija sie na amerykańskich kampusach

Studenci z Uniwersytetu w Nowym Meksyku, Uniwersytetu Wesleyan w Connecticut i Uniwersytetu Kalifornijskiego (kampus Riverside) zagłosowali za poparciem bojkotu firm, które pomagają Izraelowi łamać prawo międzynarodowe. Tymczasem największa w historii petycja studentów na Florydzie wzywa do wycofania inwestycji z firm izraelskich zaangazowanych w okupacje.

Największy w Europie związek nauczycieli poparł wezwanie do bojkotu Izraela

Brytyjski Narodowy Związek Nauczycieli przegłosował wsparcie dla polityki bojkotu Izraela prowadzonej przez Kongres Związków Zawodowych w Wielkiej Brytanii.

Maj – Fundacja Billa Gatesa pozbywa się G4S z powodu roli jaką ta firma pełni w izraelskich więzieniach

Fundacja Billa Gatesa, jedna z największych prywatnych fundacji na świecie, pozbywa się udziałów G4S. Petycja podpisana przez ponad 14 tys. ludzi oraz demonstracje przed biurami fundacji w Londynie, Johannesburgu i Seattle wezwały Gatesa do pozbycia się udziałów w G4S, ze względu na rolę tej firmy w dostarczaniu sprzętu i usług w więzieniach, w których Izrael przetrzymuje i torturuje palestyńskich więźniów politycznych.

UE wprowadza zakaz importu drobiu pochodzącego z nielegalnych osiedli izraelskich

Decyzja ta była następstwem zobowiązania UE, aby nie uznawać izraelskiego zwierzchnictwa nad Palestyńskimi Terytoriami Okupowanymi, do którego doprowadziła oddolna presja społeczna.

Czerwiec – Amerykańscy Prezbiterianie dołączają do BDS, a G4S ogłasza wycofanie się z więzień

Lata oddolnej organizacji opłaciły się, czego wynikiem jest głosowanie podczas walnego zgromadzenia w amerykańskim Kościele Prezbiterian w Detroit, decydującego o sprzedaży udziałów w trzech amerykańskich korporacjach – Hewlett Packard (HP), Motorola Solutions i Caterpillar – z powodu ich dobrze udokumentowanego współudziału w ucisku i łamaniu praw człowieka ludności palestyńskiej.

Presja ze strony kampanii BDS zmusza G4S do ogłoszenia wycofania się z kontraktów w izraelskich więzieniach

W momencie, gdy ponad 100 palestyńskich więźniów politycznych bohatersko kontynuowało 55 dzień głodówki, brytyjska firma ochroniarska G4S ogłosiła, że wycofuje się z udziału w izraelskim systemie więziennictwa, aczkolwiek dopiero w 2017 roku. Decyzja ta była wynikiem kampanii BDS, która kosztowała firmę miliony dolarów w utraconych kontraktach i zmusiła Fundację Billa Gatesa oraz amerykański Kościół Prezbiterian, największy amerykański kościół ewangelicki, do wycofania inwestycji w tej firmie.

Mimo to kampania przeciwko G4S będzie kontynuowana do czasu, aż firma ta wycofa się z izraelskich więzień oraz zakończy swoją rolę w izraelskich osiedlach i armii.

Brytyjskie zwycięstwa kampanii przeciwko SodaStream

Duża sieć detaliczna z Wielkiej Brytanii, John Lewis, wstrzymała sprzedaż urządzeń SodaStream, a sklep tej firmy w Brighton został zamknięty w następstwie kampanii ujawniającej rolę firmy SodaStream w nielegalnych osiedlach na Zachodnim Brzegu oraz współudziału w czystce etnicznej na pustyni Naqab, w samym Izraelu.

Holenderski gigant funduszy emerytalnych, ABP, wycofuje inwestycje z dwóch izraelskich firm zbrojeniowych

ABP zrywa współpracę z izraelskimi koncernami zbrojeniowymi Aryt Industries Ltd. i Ashot Aszkelon ze względu na ich udział w produkcji amunicji kasetowej.

Lipiec – Przeprowadzona przez Izrael masakra w Gazie skłania do nałożenia sankcji międzynarodowych i aktywności na rzecz bojkotu

Gdy Izrael rozpoczął masakrę Palestyńczyków w Strefie Gazy, rządy i aktywiści na całym świecie podjęli działania mające na celu zmuszenie Izraela do przestrzegania prawa międzynarodowego oraz praw człowieka. Wśród najważniejszych wydarzeń były:

  • Chilijski parlament zagłosował za zawieszeniem negocjacji w sprawie nowej umowy handlowej z Izraelem, a Brazylia, Chile, Ekwador, Salwador i Peru wycofało swoich ambasadorów z Izraela
  • 6 laureatów Nagrody Nobla i dziesiątki innych znanych osób zainicjowało apel wzywający do nałożenia embarga wojskowego na Izrael, pod którym podpisało się ponad 60 tys. osób;
  • Setki tysięcy osób uczestniczy w demonstracjach wzywających do zakończenia oblężenia Strefy Gazy oraz wzywających rządy do nałożenia embarga na dostawy broni oraz sankcji na Izrael;
  • Rada miasta Dublin podjęła uchwałę wzywającą do wprowadzenia embarga wojskowego i zawieszenia Umowy Stowarzyszeniowej UE-Izrael;
  • W Turcji, co najmniej 12 lokalnych gmin, szereg ważnych stowarzyszeń biznesowych i główne związki zawodowe wzywają do bojkotu izraelskich produktów.

17 państw członkowskich UE podjęło działania przeciwko korporacjom biorącym udział w izraelskich zbrodniach

Przed rozpoczęciem izraelskiego ataku na Strefę Gazy, ponad 17 europejskich rządów ( w tym Polska) opublikowało wytyczne dla firm ostrzegające przed zagrożeniami związanymi z handlem oraz innymi powiązaniami gospodarczymi z nielegalnymi osiedlami izraelskimi. Publikacja tych wytycznych była następstwem oddolnej kampanii społecznych w tej sprawie.

Sierpień – Setki tysięcy osób na ulicach i zablokowane izraelskie statki w USA

9 sierpnia setki tysięcy ludzi wyszło na ulice w ramach Międzynarodowego Dnia Gniewu zainicjowanego przez grupy aktywistów z Gazy. Bohater walki z południowoafrykańskim apartheidem, Desmond Tutu nazwał ten dzień jednym z największych w historii międzynarodowej mobilizacji.

Tysiące aktywistów propalestyńskich wzięło udział w pikiecie i demonstracji w zatoce San Francisco, której celem było blokowanie przez 4 dni izraelskiego statku w porcie w Oakland. Pod koniec sierpnia, rozładunek izraelskich statków został uniemożliwiony lub zakłócony w portach w Oakland, Tacoma, Seattle i Long Beach.

Inne ważne wydarzenia w sierpniu:

  • Główni izraelscy eksporterzy żywności ogłosili bezprecedensową falę anulowania zamówień z Europy, po tym jak nasiliła się kampania bojkotu Izraela;
  • Na Zachodnim Brzegu sprzedaż produktów izraelskich spadła o 50% z powodu rosnącego poparcia dla bojkotu;
  • Boliwijski prezydent Evo Morales, Fidel Castro oraz inne czołowe postaci z Ameryki Łacińskiej i Środkowej wezwali do działania na rzecz BDS oraz nałożenia sankcji rządowych;
  • Organ wykonawczy brytyjskiego Narodowego Związku Studentów, reprezentującego 7 mln brytyjskich studentów, podjął uchwałę wspierającą kampanię BDS, podobnie jak uczyniły to związki zawodowe w całej Ameryce Łacińskiej;
  • Soros Fund Management, biuro rodzinne miliardera inwestora George’a Sorosa, sprzedało swoje udziały w firmie SodaStream w następstwie presji ze strony swoich partnerów na Bliskim Wschodzie.

Wrzesień – Firma Veolia ogłosiła wycofanie się z Izraela, po tym jak władze Kuwejtu wykluczyły ją z wartej 750 mln dolarów umowy

Władze Kuwejtu poinformowały o wykluczeniu firmy Veolia z wartej 750 mln umowy w wyniku kampanii prowadzonej przez grupy aktywistów z Kuwejtu oraz Palestyńskiego Komitetu Narodowego ds Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji (BNC).

Veolia ogłasza sprzedaż izraelskich przedsiębiorstw

We wrześniu okazało się również, że francuska międzynarodowa firma Veolia, która straciła warte miliardy dolarów umowy w wyniku kampanii z powodu budowy infrastruktury dla nielegalnych osiedli izraelskich, zamierza w 2015 roku „wycofać się z izraelskiego rynku” oraz sprzedać większość izraelskich inwestycji.

Kampania przeciwko firmie Veolia musi być nadal kontynuowana do czasu, aż firma faktycznie zakończy wszystkie aspekty swojego udziału w izraelskich naruszeniach prawa międzynarodowego, w tym także udziału w nielegalnym projekcie jerozolimskiej kolei.

Walden Bello podczas przemowy w filipińskim kongresie wezwał do unieważnienia transakcji z firmą Elbit

Filipiński kongresmen, pisarz i wykładowca akademicki Walden Bello dodaje swój głos poparcia dla kampanii wzywającej rząd Filipin do anulowania umowy z izraelską firmą zbrojeniową Elbit Systems.

Afrykański Kongres Narodowy (ANC) okazując solidarność z Palestyną wzywa do całkowitego bojkotu Izraela, włączając w to zakaz podróży

Członkowie oraz liderzy ANC nie powinni podróżować do Izraela, ponieważ partia jest solidarna z narodem Palestyny, oświadczył sekretarz generalny ANC, Gwede Mantashe.

UEFA podjęła decyzję o odrzuceniu jerozolimskiej oferty organizacji turnieju

Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) odrzuciła izraelską ofertę na organizację mistrzostw Europy 2020 w następstwie kampanii prowadzonej przez palestyńskie drużyny sportowe oraz organizacje i aktywistów z całej Europy.

Ponad 640 artystów szwajcarskich zażądało od Szwajcarskiej Rady Federalnej zawieszenia współpracy wojskowej z Izraelem

Październik – Firma SodaStream ogłasza zamknięcie fabryki na terenie nielegalnego osiedla

SodaStream zapowiedziała zamknięcie swojej fabryki na terenie nielegalnego osiedla izraelskiego Mishor Adumim po głośnej kampanii bojkotu wobec tej firmy, która spowodowała masowe wycofywanie się ze współpracy z tą spółką przez sprzedawców i inwestorów na całym świecie.

Mimo to SodaStream ujawniła, że czerpie korzyści z wysiedlania przez Izrael Palestyńczyków z pustyni Negew, oraz stwierdziła, że fabryka będzie jeszcze otwarta w 2015 roku. Kampania przeciwko SodaStream trwa nadal.

Kuwejt zbojkotował 50 firm ze względu na ich rolę w nielegalnych osiedlach izraelskich

Na czarnej liście znalazły się firmy z których część stanowi najlepsze cele korporacyjne ruchu BDS, takie jak Veolia, Volvo, Heidelberg Cement, Dexia, Pizzarotti i Alstom.

G4S traci kontrakt z irlandzkim rządem

Dzięki kampanii prowadzonej przez palestyńskich aktywistów, rząd irlandzki zerwał kontrakt z firmą G4S ze względu na jej rolę w izraelskich więzieniach i punktach kontrolnych.

Aktywiści z Los Angeles blokowali rozładunek izraelskiego statku towarowego przez dwa dni

Koalicja The Block the Boat z Los Angeles osiągnęła kolejne zwycięstwo, opóźniając rozładunek izraelskiego statku towarowego przez ponad 34 godziny.

Izrael wykluczony po protestach z udziału w ćwiczeniach wojskowych we Włoszech

Presja opinii publicznej zmusiła rząd włoski do wykluczenia izraelskiej armii ze wspólnych ćwiczeń militarnych.

Listopad – Wiodące europejskie związki zawodowe oraz partie wzywają do zakończenia paktu handlowego UE-Izrael

Ponad 300 partii politycznych, związków zawodowych i organizacji wezwało do zawieszenia Umowy Stowarzyszeniowej pomiędzy Unia Europejska a Izraelem, ułatwiającej w znacznym stopniu nieograniczony handel pomiędzy UE a Izraelem oraz umożliwiającej państwu Izrael udział w wielu programach unijnych.

Wśród sygnatariuszy apelu znajdują się m.in. partia Podemos, prowadząca obecnie w sondażach lewicowa partia z Hiszpanii, Irlandzki Kongres Związków Zawodowych oraz inne wiodące związki zawodowe z Hiszpanii, Danii, Francji i Belgii.

Kolejne kampusy z USA i Wielkiej Brytanii dołączają do kampanii BDS

Uniwersytet Kalifornijski z Los Angeles został szóstym z dziewięciu kampusów licencjackich na Uniwersytecie Kalifornijskim, który wzywa do zrywania współpracy z firmami uwikłanymi w izraelski system apartheidu, a w największym w historii referendum na Uniwersytecie w Exeter studenci wezwali do przyłączenia się związku studentów do kampanii BDS.

Wielki sukces kampanii przeciwko G4S w USA

Durham została pierwszą amerykańską gminą, która zdecydowała się zbojkotować firmę ze względu na jej rolę w izraelskich naruszeniach prawa międzynarodowego.

Grudzień – Elbit Systems traci kluczową umowę w Brazylii

Brazylijski stan Rio Grande de Sul anulował ważną umowę o współpracy z izraelskim koncernem zbrojeniowym Elbit Systems w następstwie protestów na temat roli tej firmy w ucisku Palestyńczyków.

Związek pracujących studentów amerykańskich staje się pierwszym amerykańskim związkiem zawodowym wspierającym BDS

Pracujący studenci z Uniwersytetu Kalifornijskiego przytłaczającą większością zagłosowali za wsparciem prowadzonej przez Palestyńczyków kampanii Bojkotu, Wycofania Inwestycji i Sankcji (BDS) przeciwko Izraelowi.

Deklaracja Oliwna na konferencji ONZ wzywa do działania

Wspierana przez ONZ Międzynarodowa Konferencja Rządów i Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego na Rzecz Praw Palestyńskich wezwała rządy do podjęcia działań na rzecz praw Palestyńczyków i intensyfikacji kampanii Bojkotu, Wycofania Inwestycji oraz Sankcji w stosunku do Izraela, dopóki nie zacznie przestrzegać prawa międzynarodowego.

Źródło: http://www.bdsmovement.net/

tlum. DM