Izrael/Palestyna – droga do apartheidu? Film i dyskusja – Łódź 6 maja, Świetlica KP

Izrael/Palestyna – droga do apartheidu? Film i dyskusja – Łódź 6 maja, Świetlica KP

Krytyka Polityczna Świetlica w Łodzi, Kampania Solidarności z Palestyną i Le Monde diplomatique – edycja polska zapraszają na pokaz głośnego filmu „Droga do apartheidu” Erona Davidsona, Any Noguiery i dyskusję z udziałem:

Małgorzaty Juszczak byłej obserwatorki praw człowieka na Zachodnim Brzegu Jordanu, dokumentowała przypadki naruszeń praw człowieka i prawa międzynarodowego w ramach programu EAPPI (Ecumenical Accompaniment Programme in Palestine and Israel),

oraz

Przemysława Wielgosza, redaktora naczelnego Le Monde diplomatique – edycja polska

Prowadzenie: Michał Gauza (Krytyka Polityczna Łódź)

Porozmawiamy o tym dlaczego konflikt izraelsko-palestyński nie jest klasycznym konfliktem, o tym dlaczego proces pokojowy jest pułapką, o tym dlaczego europejska pomoc humanitarna szkodzi Palestyńczykom, a także o znikaniu palestyńskiego krajobrazu, o codziennym życiu i oddolnym oporze wobec okupacji, o aktywności międzynarodowych inicjatyw solidarnościowych, o sensie kampanii bojkotu, wycofania inwestycji i sankcji wobec Izraela.

Kiedy: wtorek 6 maja, godz. 18.00

Gdzie: Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

O filmie:

Wszelkie próby określenia Izraela jako kraju systemowego apartheidu wywołują ostre reakcje. Tymczasem wiele z czołowych postaci walk antysystemowych z RPA, jak Nelson Mandela czy Desmond Tutu, już kilka lat temu wskazywało na znaczne podobieństwa między dawną polityką rządu w RPA a tym, co dzieje się na terenie współczesnego Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Dokument Any Nogueiry, Erona Davidsona przedstawia historię ucisku wynikającego z „rozdziału ras” w Republice Południowej Afryki. Za pomocą obrazów i faktów, pokazuje szokujące podobieństwa w prawie i stosowanych instrumentach przemocy pomiędzy dwoma systemami. Prowadzi to do odważnej tezy mówiącej, że o ile w RPA próbowano wprowadzić apartheid, w Izraelu rzeczywiście się to udało. Autorzy stawiają pytanie, dlaczego państwo południowoafrykańskie spotkało się z międzynarodowymi sankcjami, a Izrael stosujący analogiczne metody represji, pozostaje bezkarny. Narratorką filmu jest zdobywczyni Nagrody Pulitzera Alice Walker, autorka „Koloru purpury”.

Opinie o filmie:

„Roadmap to Apartheid”; to mocny i przejmujący film, a zdjęcia rozbiórki domów przywołują najgorsze wspomnienia. Niestety, ale religie zawsze jest nadużywana przez politykę.
ARCYBISKUP DESMOND TUTU, ZDOBYWCA POKOJOWEJ NAGRODY NOBLA

W sposób wstrząsający rzuca światło na unikatową systemową dyskryminacji obecną w Izraelu.
NAOMI KLEIN, AUTORKA „NO LOGO”

Festiwale, nagrody m.in.:

2012: MFF Milan (Najlepszy montaż), MFF Anchorage (Najlepszy dokument), MFF Durban
Tytuł polski: Droga do Apartheidu

Informacje techniczne:

Tytuł oryginalny: Roadmap to Apartheid
Reżyseria: Eron Davidson, Ana Noguiera
Scenariusz: Ana Nogueira, Eron Davidson
Język: angielski; napisy: polskie
Czas trwania: 94 min.
Kraj produkcji: USA, RPA
Rok produkcji: 2012