Izrael – współczesne RPA

Izrael – współczesne RPA

Pomimo licznych apeli działaczy praw człowieka o odwołanie wizyty w Izraelu, w zeszłym tygodniu Madonna rozpoczęła swoje światowe tournee od koncertu w tym kraju. Jak pokazuje krytyka kierowana do artystów, którzy zdecydowali się wystąpić w Izraelu, coraz więcej gwiazd światowego formatu przedkłada chęć zysku nad idee praw człowieka. W kampanii bojkotu – przypominającej tą z lat 80-tych skierowaną przeciwko RPA i niesławnemu Sun City, działacze na rzecz praw człowieka krytykują izraelską politykę na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych symbolizowaną przez wyburzenia domów i grabież ziemi.

W ostatnim tygodniu pod ostrzem krytyki znalazła się Madonna ze względu na swoją decyzję o rozpoczęciu trasy koncertowej w Izraelu.

– Madonna, z zasługującą na potępienie premedytacją, postanowiła odgrywać rolę listka figowego dla izraelskiej okupacji i polityki apartheidu – stwierdził Omar Barghuti z Palestyńskiej Kampanii na rzecz Bojkotu Naukowego i Kulturalnego Izraela (PACBI) Próby Madonny odwrócenia uwagi od krytyki poprzez zaoferowanie lokalnym działaczom praw człowieka darmowych biletów na swój koncert przyniosły odwrotny skutek. Izraelska organizacja „Bojkot od wewnątrz” oskarżyła piosenkarkę o „rażące próby wybielania izraelskich zbrodni”.

Zbrodnie wojenne popełnione przez wojsko izraelskie w 2008 roku podczas inwazji na Strefę Gazy oraz atak izraelskich komandosów na konwój z pomocą humanitarną w 2010 roku, podczas którego zabito działaczy pokojowych spowodowały uruchomienie kampanii przeciwko apartheidowi na skale nie spotykaną od lat 80-tych.

Saeed Amireh, 21 letni działacz pokojowy z Nilin na Zachodnim Brzegu Jordanu, powiedział: „Nie możemy się swobodnie przemieszczać, oni nie chcą pokoju, chcą po prostu abyśmy zniknęli ” Bojkot kulturalny Izraela popierają znani artyści na całym świecie – od reżysera Kena Loacha aż po Rogera Watersa z Pink Floyd i pisarki Alice Walker. Pod presją działaczy praw człowieka swoje koncerty w Izraelu odwołali m.in Carlos Santana i Elvis Costello. Coldplay, U2 i Bruce Springsteen odwołali swoje wizyty nie decydując się jednak na publiczne wezwanie do bojkotu kraju. Z kolei Paul McCartney, Elton John, Rihanna i Leonard Cohen zignorowali te apele.

W tym roku  koncerty w Izraelu planują m.in. Red Hot Chili Peppers, Lenny Kravitz i Guns N ‚Roses  – aktywiści na całym świecie uczestniczą w akcji pisania apeli i uświadomienia artystów na temat izraelskiej polityki apartheidu.

Kampania bojkotu odbiła się echem na całym świecie – w Stanach Zjednoczonych powstała organizacja Creative Community for Peace, której celem jest przeciwdziałania kampanii bojkotu Izraela.

Kneset przyjął ustawę, na mocy której osoby wzywające do bojkotu kraju mogą być postawione przed sądem i skazane na karę grzywny.

Kontrowersje dotyczące izraelskiej polityki wywołały protesty również wśród aktorów, aktorka Emma Thompson jest jedną z ponad 30 osób – aktorów, reżyserów i dramaturgów, którzy potępili Globe Theatre za zaproszenie izraelskiego teatru do udziału w festiwalu Szekspirowskim.

Ambasada Izraela w ubiegłym tygodniu określiła kampanię bojkotu jako „antyizraelską”.

Jonathan Owen

 

tłum A. Kiszka.

źródło: http://www.independent.co.uk