Brytyjski sąd uniewinnił 5 aktywistów oskarżonych o sabotaż w fabryce broni

Brytyjski sąd uniewinnił 5 aktywistów oskarżonych o sabotaż w fabryce broni

Sąd w angielskim Brighton uniewinnił 5 spośród 7 osób oskarżonych o dokonanie sabotażu w fabryce broni EDO MBM produkującej elementy układów celowniczych dla izraelskich samolotów F16, wykorzystywanych w atakach na palestyńską ludność cywilną. Wyroki w sprawie dwójki pozostałych oskarżonych zapadną w piątek.

Firma EDO MBM  – właściel fabryki w Brighton łamie przepisy eksportowe produkując i sprzedając władzom Izraela komponenty do broni, która jest używana przeciwko palestyńskiej ludności cywilnej na Terytoriach Okupowanych. Celem aktywistów było powstrzymanie zbrodni wojennych popełnianych przez władze Izraela na ludności palestyńskiej.

Jak mówi jedna z oskarżonych po ogłoszeniu werdyktu „Przez cały okres trwania rozprawy byłam bardzo spokojna, ponieważ jestem dumna z tego co zrobiliśmy.”

Aktywiści podjęli decyzję o akcji na terenie fabryki w styczniu ubiegłego roku, po 3 tygodniach izraelskiego ataku  na Strefę Gazy przeprowadzonego pod kryptonimem operacja „Płynny ołów”. W trakcie ataku zginęło około 1400 Palestyńczyków. Według sędziego Richarda Goldstone`a, autora ONZ-owskiego raportu, władze Izraela w trakcie 22 dni operacji wojskowej dopuściły się zbrodni wojennych.

Dexter Dias, obrońca jednego z oskarżonych, oskarżył Paula Hillsa – dyrektora naczelnego firmy EDO MBM o poświadczenie nieprawdy pod przysięgą. Hills w zeznaniach procesowych zaprzeczył jakoby jego fabryka produkowała komponenty do broni używanej przez wojsko izraelskie.

Podczas wczorajszej rozprawy sąd podzielił jednak argumentację oskarżonych, którzy twierdzili że dokonując sabotażu w EDO MBM działali w celu zapobieżenia zbrodniom wojennym, dokonywanym przez Izrael z użyciem produkowanego w fabryce wyposażenia i uniewinnił 5 spośród oskarżonych.