Dzień Nakby – Poznań 15 maja – pokaz filmu „Checkpoint” i spotkanie z Nidalem Kalbonehem

Dzień Nakby – Poznań 15 maja – pokaz filmu „Checkpoint” i spotkanie z Nidalem Kalbonehem

W Palestyński Dzień Nakby, 15 maja 2015 r. o godz. 19.00 w poznańskiej klubo-księgarni Zemsta odbędzie się pokaz filmu „Checkpoint” (Yoav Shamir 2003) oraz spotkanie z Nidalem Kalbonehem i koncert gry na oud – tradycyjnym palestyńskim instrumencie.

15 maja przypada Dzień Nakby – w tym roku to już 67 rocznica wielkiej „katastrofy” narodu palestyńskiego, która nastąpiła jako konsekwencja utworzenia państwa Izrael w 1948 roku. Tysiące ludzi straciło życie, członków rodzin, swoje domy i pola uprawne. Coraz mniejsze terytorium, na którym żyją dziś Palestyńczycy wciąż okupowane jest przez Izrael. Jedną z form okupacji są wojskowe checkpointy ograniczające i kontrolujące ruch na terytorium Autonomii Palestyńskiej oraz blokujące przejście bez odpowiednich papierów na teren Izraela.
Od 2001 do 2003 roku, reżyser Yoav Shamir (Izrael) filmował codzienne sceny, które odbywały się podczas kontroli na checkpointach. Tak powstał dokumentalny film CHECKPOINT (2003), nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz Ophir Awards.

Po filmie (1,20 h) zapraszamy na rozmowę z Nidalem Kalbonehem – młodym muzykiem z Nablusa, który na checkpointach uprzyjemniał czas czekającym nieraz kilka godzin Palestyńczykom, grając na oud. Po rozmowie koncert gry na oud.

Wydarzenie na facebooku