Systematyczne izraelskie ataki na cywilów zostaną zbadane przez Trybunał Russella w sprawie Palestyny

Systematyczne izraelskie ataki na cywilów zostaną zbadane przez Trybunał Russella w sprawie Palestyny

Systematyczne izraelskie ataki na cywilów zostaną zbadane przez Trybunał Russella w sprawie Palestyny

24-25 września – Bruksela – Albert Hall

www.russelltribunalonpalestine.com/en/

Środa, 17 września

Nadzwyczajna sesja Trybunału Russella dot. Strefy Gazy zbada izraelskie ataki na cywilów i cywilną infrastrukturę w czasie operacji “Ochronny Brzeg”, przeprowadzoną w lipcu i sierpniu tego roku.

Organizacja Human Rights Watch oskarżyła niedawno Izrael o popełnienie zbrodni wojennych w swoim raporcie zawierającym analizę trzech ataków na szkoły w Jabalya, Beit Hanoun i Rafah. W atakach tych zginęło 45 osób, w tym 17 dzieci.

Nie jest to pierwszy raz, gdy obrońcy prawa człowieka użyli takich twierdzeń. Śledztwa ONZ i Amnesty International również pozwoliły znaleźć dowody zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, 2131 Palestyńczyków zginęło podczas ostatniej, trwającej 50 dni ofensywy Izraela. Z tego 501 ofiar stanowiły dzieci, z których zgodnie z doniesieniami UNICEF około 70 procent było w wieku poniżej 12 lat.

W tym samym okresie, Ministerstwo Zdrowia w Gazie zarejestrowało 10.918 osób rannych, w tym 3.312 dzieci i 2.120 kobiet. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych zaatakowanych zostało 244 szkół, a jedna została użyta jako baza wojskowa. Według organizacji praw człowieka Al Mezan, zniszczonych lub uszkodzonych zostało co najmniej 10.920 domów, z których 2.853 zostało całkowicie zniszczonych. Ponadto trafionych zostało także 161 meczetów, osiem szpitali – co skutkowało wyłączeniem z działania 6 z nich – 46 organizacji pozarządowych, 50 kutrów rybackich oraz 244 pojazdy.

John Dugard, profesor prawa międzynarodowego oraz był specjalny sprawozdawca ONZ na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych, powiedział:

“W tym ostrzale domów i bloków mieszkalnych, które uważane były za zajmowane przez bojowników Hamasu, IDF (Izraelskie Siły Obronne) wykazało bezduszne lekceważenie tego, co postrzega się jako szkody uboczne, ale te szkody uboczne często miały formę zabijania i ranienia cywilów oraz niszczenia ich mienia. Ten brak rozróżnienia między celami wojskowymi i cywilami stanowi wyraźną zbrodnię wojenną”.

Raji Sourani, dyrektor mającego siedzibę w Gazie Palestyńskiego Centrum na Rzecz Praw Człowieka (PCHR), powiedział: “Cywile przez całą tę ofensywę byli w oku cyklonu. Izrael kierował się prawem dżungli. Było to możliwe dzięki braku pociągnięcia do odpowiedzialności za operacje „Płynny Ołów” oraz „Filar Obrony”. Potrzebujemy zasad prawa międzynarodowego oraz odpowiedzialności, aby zakończyć izraelską okupację, która jest przestępcza ze swojej “natury””.

Ivan Karakashian, Koordynator Jednostki Prawniczej DCI-Palestine, zaprezentuje wykorzystywanie przez armię izraelską dzieci jako żywych tarcz, włączając w to przypadek Ahmeda Abu Raidy, przetrzymywanego i wykorzystywanego jako tarcza przez pięć dni. Ivan powiedział:

“Wewnętrzne dochodzenia prowadzone przez wojsko izraelskie nie są ani przejrzyste, ani niezależne, a na pewno nie są poważne. Do tej pory żaden izraelski urzędnik nawet nie skontaktował się z Ahmadem lub jego rodziną, w celu uzyskania informacji dotyczących jego wykorzystania jako żywej tarczy. W związku z tym, Międzynarodowy Trybunał Karny oraz inicjatywy takie jak Trybunał Russella w sprawie Palestyny są kluczowe, aby domagać się i przynieść sprawiedliwość dla palestyńskich dzieci.”

Trybunał wysłucha dowodów od biegłych i świadków, którzy byli na miejscu w czasie ataku, w tym dziennikarza brytyjskiej stacji Channel 4 News, Paula Masona w sprawie obierania za cel schronów zlokalizowanych w szkołach, dyrektora PCHR, Raji Sourani w sprawie obierania za cel ludności cywilnej, chirurgów Madsa Gilberta i Mohammeda Abou-Araba w sprawie ataków na pracowników placówek medycznych, dziennikarza Martina LeJeune’a w sprawie obierania za cel stref przemysłowych i fabryk oraz Ashrafa Mashharawi w sprawie ataków na infrastrukturę rządową i zarządzającą odpadami.

Prosimy o kontakt z zespołem medialnym, jeśli chcesz przesłuchać jednego ze świadków lub członków jury.

Pełny porządek obrad oraz lista znajduje się pod adresem:

http://www.russelltribunalonpalestine.com/en/sessions/extraordinary-session-brussels/press-corner

Całe wydarzenie będzie transmitowane na żywo:

http://www.livestream.com/russelltribunalonpalestine?t=538802

KONTAKT

Ewa Jasiewicz 0044 7754 360 030 (angielski, polski i mówiony arabski)

Katarzyna Lemańska 0032 489 04 48 22 (francuski, hiszpański i polski)

E-mail: pressRTOP@gmail.com

www.russelltribunalonpalestine.com/en/

https://www.facebook.com/russelltribunal

Twitter: @RussellTribunal