Maher Al Shawamreh – „Tell when Palestine”

Maher Al Shawamreh – „Tell when Palestine”

Fascynacja Mahera Al Shawamreha tańcem współczesnym pojawiła się w 1996 roku. Od tego czasu brał on udział w wielu festiwalach na świecie. Jego charakterystyczna wizja w dziedzinie tańca została sformułowana poprzez zadumę nad scenariuszami i portretami oraz poprzez obserwację ruchu we wszechświecie. W 2009 roku Maher założył Teatr Orientu i Tańca (Orient & Dance Theatre).

Przez 3 i pół roku (1989-1991) Maher przebywał w izraelskich więzieniach, gdzie był torturowany. Trafił tam w wieku 14 lat. Aresztowane zostało również jego rodzeństwo: jeden z jego braci spędził w więzieniu 12 lat, drugi 5 lat, a siostra pół roku.

Uczestnikami projektu „Tell when Palestine” są dzieci i młodzież – mieszkańcy Camp Doha w Betlejem, których rodzice podczas pracy nad spektaklem znajdowali się w więzieniach. Jeden z uczestników projektu również został niedawno aresztowany na pół roku. Spektakl „Tell when Palestine” jest informacją dla świata o zbrodniach popełnianych w izraelskich więzieniach. Pobyt Mahera w więzieniu odegrał kluczową rolę przy powstawaniu tego przedstawienia. Jako Palestyńczyk chce on być na właściwym miejscu, aby konfrontować izraelską okupację. Teatr i sztuka są do tego idealnym narzędziem.

[youtube width=”672″ height=”544″]http://www.youtube.com/watch?v=QzusUkSsYAA [/youtube]