Foto-reportaż z letniego obozu odbudowy Izraelskiego Komitetu Przeciwko Wyburzeniom Domów (ICAHD)

Foto-reportaż z letniego obozu odbudowy Izraelskiego Komitetu Przeciwko Wyburzeniom Domów (ICAHD)

Dom zwany Bejt Arabija należący do Salima i Arabiji Szawamreh oraz ich siedmioro dzieci, położony w miejscowości Anata na Zachodnim Brzegu, na północny-wschód od Jerozolimy (strefa C), został rozebrany przez władze izraelskie pięciokrotnie od 1998 r. Rodzina trzykrotnie składała w izraelskiej administracji cywilnej wnioski o pozwolenie na budowę, ale wszystkie odrzucono, podobnie jak 94% palestyńskich wniosków o udzielenie zezwolenia na budowę od 1993 r. Podobnie jak tysiące innych rodzin palestyńskich nie mając innej alternatywy rodzina Szawarmeh przystąpiła do budowy domu, w którym mieszkała przez pięć lat, mimo wydanego nakazu rozbiórki. W lipcu 1998 r. władze izraelskie zburzyły dom po raz pierwszy. Następnie dom został odbudowany i zniszczony jeszcze cztery razy, a ostatniego wyburzenia dokonano 23 stycznia 2012 r.

Poniżej zdjęcia z obozu Izraelskiego Komitetu Przeciwko Wyburzeniom Domów (ICAHD), podczas którego aktywiści Kampanii Solidarności z Palestyną razem z Palestyńczykami, Izraelczykami i działaczami praw człowieka z całego świata odbudowują Beit Arabija.

Podczas obozu odbyliśmy również serię spotkań z przedstawicielami izraelskich, palestyńskich oraz międzynarodowych organizacji praw człowieka (w tym agend ONZ-u), odwiedziliśmy nieuznane przez Izrael wioski palestyńskie oraz mieliśmy okazję porozmawiać z liderami lokalnych palestyńskich rad i komitetów.