Palestyński Dzień Ziemi w Warszawie

Palestyński Dzień Ziemi w Warszawie

30 marca obchodzimy Światowy Dzień Ziemi Palestyńskiej ustanowiony przez ONZ dla upamiętnienia śmierci palestyńskich rolników w 1976 roku, którzy protestowali przeciwko skonfiskowaniu ich ziemi przez Izrael. Wojsko zabiło wówczas 6 nieuzbrojonych mężczyzn, setki zraniło i aresztowało.

Do tegorocznych obchodów palestyńskiego Land Day można był w tym roku dołączyć na dwa sposoby, przyłączając się do Światowego Marszu do Jerozolimy w ramach tzw. Global March To Jerusalem oraz biorąc udział w demonstracjach i happeningach organizowanych w 84 krajach na całym świecie.

Tegoroczne warszawskie obchody Palestyńskiego Dnia Ziemi odbyły się na placu przed stacją Metra Centrum i polegały w głównej mierze na zbiórce podpisów pod petycjami Amnesty International. Petycje dotyczyły uwolnienia więźniów politycznych oraz protestu  przeciwko wyburzeniom i rozbiórkom palestyńskich domów. Podczas akcji można było zapoznać się z raportami Amnesty International na temat sytuacji praw człowieka na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych, porozmawiać z Palestyńczykami na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, przyjrzeć się tablicy informacyjnej ze zdjęciami i faktami dotyczącymi wyburzeń domów, aresztowań Palestyńczyków, a także brutalnego traktowania więźniów palestyńskich przez władze Izraela.

Ponadto można było posłuchać tradycyjnej palestyńskiej muzyki oraz przyłączyć się do akcji wizualnej, happeningu, polegającego na spacerowaniu z transparentami z wypisanymi w jęz. polskim i angielskim hasłami: Stop Wyburzeniom, Prawa Człowieka dla Każdego Wszędzie, Stop Blokadzie Gazy, Uwolnić Więźniów Politycznych. Swój sprzeciw wobec izraelskiej okupacji i solidarność z Palestyńczykami okazali nie tylko polscy aktywiści i sami Palestyńczycy mieszkający w Polsce, ale również przedstawiciele Stowarzyszenia Tybetańczyków w Polsce oraz członkowie Stowarzyszenia Malezyjskich Studentów w Polsce. Malezyjczycy wsparli organizatorów akcji ulotkami dotyczącymi Palestyńskiej rocznicy Land Day, faktami na temat izraelskiej polityki segregacji rasowej, a także dzielili się ze zgromadzonymi przypinkami z napisem „Wolna Palestyna”. Akcję zorganizowała Kampania Solidarności z Palestyną oraz warszawska grupa Amnesty International. Pomimo przeważającej podczas akcji deszczowej i pochmurnej aury, udało się zebrać imponującą liczbę podpisów pod petycjami, a w centrum Warszawy przez kilka godzin dumnie powiewała palestyńska flaga.