ONZ: Izrael ograniczył dostęp do 85% wód połowowych Strefy Gazy

ONZ: Izrael ograniczył dostęp do 85% wód połowowych Strefy Gazy

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) – 35% gruntów rolnych w Strefie Gazy oraz 85% jej wód połowowych jest całkowicie lub częściowo niedostępne ze względu na izraelskie działania militarne.

Strefę Gazy zamieszkuje ponad 1.6 mln osób, z czego ponad 50% to osoby poniżej 18 roku życia. Jak podano w raporcie – 38% mieszkańców Gazy żyje w ubóstwie.

Według OCHA – średnia płaca w Strefie Gazy na przestrzeni ostatnich 6 lat spadła o ok. 20%.  Bezrobocie wśród ludzi młodych wynosi 38%, ponad 54% Palestyńczyków znajduje się na co dzień w bardzo niepewnej sytuacji żywieniowej, a 75% mieszkańców uzależnionych jest od dostaw pomocy humanitarnej.

Jak podaje raport, codziennie do wód przybrzeżnych Strefy Gazy trafia od 50 do 80 mln litrów ścieków częściowo oczyszczonych, a ponad 90%  warstwy wodonośnej wód Strefy Gazy jest niezdatne do picia.

Ponadto w Strefie Gazy brakuje 1/3 leków pierwszej potrzeby, a 85% szkół pracuje w systemie dwu zmianowym.

Od początku 2010 roku w wyniku ataków władz Izraela zginęło 64 palestyńskich cywilów a ponad 621 zostało rannych, 60% ataków miało miejsce na obszarze tzw. „przygranicznych stref buforowych”. Kolejne 60 osób zginęło a 137 zostało rannych podczas wypadków w tunelach łączących Egipt ze Strefą Gazy.

Jak twierdzą autorzy raportu „Izraelska blokada Strefy Gazy (lądowa, powietrzna i morska) jest pogwałceniem podstawowych praw człowieka, co stanowi naruszenie prawa międzynarodowego oraz jest formą zastosowania kary zbiorowej odpowiedzialności. Trwająca blokada stanowi poważne ograniczenie dla importu i eksportu, swobodnego przepływu osób oraz akcesu do ziem uprawnych i wód połowowych.”

Mieszkańcy Strefy Gazy nie są w stanie zapewnić utrzymania swoim rodzinom, a jakość podstawowych usług pogorszyła się na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Pomimo środków podjętych w celu złagodzenia blokady w czerwcu 2010 r. sytuacja humanitarna w Strefie Gazy pozostaje nadal alarmująca.

Poziom importu pomimo niewielkiego wzrostu stanowi 40% w porównaniu ze stanem sprzed 2007 roku, a eksport towarów ogranicza się do wysyłania produktów rolnych do Europy. Ponadto przedsiębiorstwa ze Strefy Gazy w wyniku blokady  nie mają dostępu do swoich tradycyjnych rynków w Izraelu i na Zachodnim Brzegu.

Jak podaje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) władze Izraela zatwierdziły jedynie niewielką część projektów przedstawionych przez społeczność międzynarodową mających na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej i niezbędnych usług w Strefie Gazy.

Dodatkowo realizacja tych projektów jest utrudniona poprzez niedobór środków finansowych oraz ograniczoną możliwość dostarczenia towarów jedynie przez jedno przejście.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na osłabienie jakości podstawowych usług jest wewnętrzny podział Palestyny.

Brak poszanowania prawa humanitarnego w dalszym ciągu skutkuje zwiększaniem się ofiar wśród ludności cywilnej, szczególnie w wyniku starć zbrojnych oraz egzekwowania ograniczenia dostępu ludności cywilnej do obszarów przygranicznych.

Mieszkańcy Strefy Gazy w dalszym ciągu pozostają odizolowani i odcięci od reszty mieszkańców na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych.

Wszyscy mieszkańcy Gazy mają zabroniony wjazd na Zachodni Brzeg zarówno od strony izraelskiego przejścia w Erez jak i od strony rzeki Jordan. Liczba osób, które mogą przedostać się przez przejście w Rafah pozostaje nadal ograniczona, a w każdym tygodniu odmawia się pozwolenia na przejście setkom Palestyńczyków.

za http://www.councilforthenationalinterest.org

tłum Aneta Jerska