Warszawska palma przywdziała palestyńską chustę: protest przeciwko wspólnemu posiedzeniu rządów Polski i Izraela w okupowanej Jerozolimie

Warszawska palma przywdziała palestyńską chustę: protest przeciwko wspólnemu posiedzeniu rządów Polski i Izraela w okupowanej Jerozolimie

Czwartek, 24 lutego 2011

Warszawska palma przywdziała palestyńską chustę: protest przeciwko wspólnemu posiedzeniu rządów Polski i Izraela w okupowanej Jerozolimie

Do natychmiastowej publikacji

Czwartek, 24 lutego 2011

W dniu dzisiejszym polskie i palestyńskie aktywistki przewiązały tradycyjną palestyńską chustą (kufiją) słynną instalację artystyczną — palmę w Alejach Jerozolimskich w centrum Warszawy.

Palma, która góruje nad Warszawą i została już uwieczniona na pocztówkach miasta, jest dziełem polskiej artystki, Joanny Rajkowskiej. Rajkowska jest znana ze swojego poparcia dla praw Palestyńczyków i pracowała w mieście Dżenin na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Akcja jest odpowiedzią na wspólne posiedzenie rządów Izraela i Polski, które odbyło się dzisiaj nie w oficjalniej stolicy Izraela, Tel Awiwie, ale w Jerozolimie. Jej wschodnia część jest uznana przez Unię Europejską i Organizację Narodów Zjednoczonych za terytorium okupowane. Sponsorowani przez izraelski rząd osadnicy od dziesiątków lat wyburzają palestyńskie domy w Jerozolimie Wschodniej i przemocą wyrzucają jej palestyńskich mieszkańców.

W posiedzeniu wzięli udział m.in. premierzy Benjamin Netanjahu i Donald Tusk, a także wysocy rangą przedstawiciele ministerstw kultury, obrony narodowej i spraw zagranicznych obu krajów.

Polska, często nazywana nieformalnym ambasadorem Izraela w Europie, zamierza umocnić wojskowe, naukowe, gospodarcze i kulturowe więzi z Izraelem.

Zdaniem działających na rzecz praw człowieka aktywistów z Polskiej Kampanii Solidarności z Palestyną, wspólne posiedzenie rządów obu krajów jest przejawem normalizowania okupacji i apartheidu.

Przedstawiciele Kampanii zwracają także uwagę, że w Polsce działalność gospodarczą prowadzą izraelskie firmy, Egged, Eden, Elbit, Rafael i ASBUD (firma budowlana z większościowym udziałem podmiotów izraelskich), które współfinansują zbrodnie wojenne Izraela. Zdaniem aktywistów umowy z tymi firmami powinny zostać unieważnione do czasu, gdy zaprzestaną one wspierania nielegalnej okupacji, której dopuszcza się Izrael.

Artystka i twórczyni warszawskiej palmy, Joanna Rajkowska, powiedziała:

„Palma zawsze stała po stronie nieobecnych, których ktoś inny pozbawił prawa głosu. Była już Żydówką, pielęgniarką, a także ofiarą zmian klimatycznych i prawicowych rządów w Polsce.

Tym razem stała się wyrazicielką sprzeciwu wobec nielegalnej aneksji Jerozolimy i czystek etnicznych, których Izrael dokonuje w Palestynie, a które polski rząd najwyraźniej popiera.

Palma zawsze była i zawsze będzie głosem wszystkich ruchów emancypacyjnych i wyzwoleńczych. W tych burzliwych dla Bliskiego Wschodu czasach palma twardo opowiada się za radykalną demokracją.”

W lipcu 2011 Polska obejmie prezydencję Unii Europejskiej.

Kontak
t

Ewa Jasiewicz
511 162 549 (Polska Kampania Solidarności z Palestyną)

www.kampania-palestyna.pl

Uwagi

Akcja została w całości zaplanowana i wykonana przez polskie i palestyńskie aktywistki.

Jedynymi państwami, których rządy odbyły podobne wspólne posiedzenia z Izraelem, są Włochy i Niemcy.

Od 1967 roku Izrael wyburzył około dwóch tysięcy palestyńskich domów w Jerozolimie Wschodniej. Według danych ICAHD w latach 2000 – 2008 władze Izraela wyburzyły ponad 670 domów w Jerozolimie Wschodniej. Liczbę niewykonanych jeszcze nakazów wyburzenia ocenia się na 20 000. (Źródło: Israeli Committee Against House Demolitions)

Według danych UE w latach 2001 – 2009 aż 37 procent wszystkich osiedli wzniesionych na Okupowanym Terytorium Palestyńskim powstało w Jerozolimie Wschodniej. (UNHCR, styczeń 2011)

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powtórzyła w ubiegłym tygodniu, że „Unia Europejska nie uznaje” aneksji Jerozolimy Wschodniej przez Izrael. Oznacza to, że zmiany strukturalne, jakie Izrael wprowadza na terenie miasta, są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego. (Ibid)

Palestyńskie organizacje działające na rzecz praw człowieka: Aldameer, Addameer, Al Haq, Defence for Children International, Jerusalem Centre for Legal Aid and Human Rights, Al Mezan Centre for Human Rights, Ramallah Centre for Human Rights, Womens Centre for Human Rights and Counselling oraz Ensan Centre for Human Rights wspólnie skierowały do rządu RP list wzywający Polskę do wypełnienia obowiązków, jakie spoczywają na niej z tytułu prawa międzynarodowego i ustawodawstwa Unii Europejskiej.

Listy do rządu RP wyrażające sprzeciw wobec posiedzenia w Jerozolimie skierowali również: Jeff Halper, nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla przewodniczący Izraelskiego Komitetu Przeciwko Wyburzeniom Domów (Committee Against House Demolitions), Donna Baranski Walker, laureatka polskiego Medalu Wdzięczności w 2010 roku i założycielka stowarzyszenia Rebuilding Alliance, naukowcy i prawnicy z Izraela, a także aktywiści izraelskiego ruchu Boycott From Within.

Więcej informacji: www.kampania-palestyna.pl