Bojkotuj okupację – kampania BDS

Bojkotuj okupację – kampania BDS

Za każdym razem, kiedy robimy zakupy, pijemy wodę, używamy drukarki, oglądamy filmy zadajmy sobie pytanie do kogo trafiają nasze pieniądze i czy ich ostatecznym przeznaczeniem nie jest sponsorowanie zbrodni wojennych.

  • Co oznacza BDS?

Kampania BDS – Boycott, Divestment and Sanctions = Bojkot, Wycofanie Inwestycji i Sankcje – to międzynarodowy ruch pokojowy, którego celem jest przywrócenie praw Palestyńczykom żyjącym pod okupacją wojskową na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Jerozolimie Wschodniej, w Strefie Gazy oraz Palestyńczykom mieszkającym na terenie Izraela i palestyńskim uchodźcom.

  • Dlaczego bojkot?

Od dziesięcioleci Izrael odmawia Palestyńczykom podstawowych praw. Trwa okupacja terytoriów palestyńskich, powstaje mur apartheidu, rozrastają się nielegalne izraelskie osiedla, nie ustają wysiedlenia i wyburzenia domów palestyńskich, grabież ziemi i zasobów wody, brutalne represje wobec ludności cywilnej, tłumienie protestów pokojowych, uwięzienia na tle politycznym.

Dotychczasowe formy oporu oraz krytyki polityki Izraela okazały się nieskuteczne wobec faktu, że rząd tego kraju systematycznie ignoruje Konwencje Genewskie, rezolucje ONZ, orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, raporty międzynarodowych organizacji praw człowieka, stanowiska UE i poszczególnych rządów, w tym USA. W tej sytuacji BDS może stanowić skuteczną formę pokojowego i nie eskalującego przemocy zmuszenia okupanta do zmiany jego polityki.

  • Jak to się zaczęło?

Inspirując się sukcesem międzynarodowej kampanii bojkotu reżimu apartheidu w Afryce Południowej w latach 80. XX wieku, w czerwcu 2005 r. 170 organizacji palestyńskiego społeczeństwa obywatelskiego wezwało do bojkotu, wycofania inwestycji i sankcji wobec władz izraelskich.

Do kampanii BDS przyłączyły się już setki organizacji społecznych, politycznych, związkowych, akademickich i broniących praw człowieka na całym świecie. Pod jej wpływem coraz więcej rządów i przedsiębiorstw prywatnych ogranicza bądź przerywa swoją współpracę z podmiotami izraelskimi.

  • Cele kampanii BDS

zakończenie okupacji i kolonizacji wszystkich terytoriów palestyńskich oraz rozebranie muru separacyjnego budowanego wewnątrz Palestyńskich Terytoriów Okupowanych

równouprawnienie palestyńskich obywateli Izraela

uznanie prawa palestyńskich uchodźców do powrotu zgodnie z rezolucją 194 ONZ

  • Jak działa BDS?

Bojkot:

Bojkot konsumencki. Bojkot firm (izraelskich i międzynarodowych) czerpiących zyski z okupacji terytoriów palestyńskich, w szczególności produktów wytwarzanych w nielegalnych koloniach izraelskich na terenach okupowanych. Przykładem bojkotu konsumenckiego jest akcja przeciwko firmie kosmetycznej AHAVA (jej fabryka korzystająca z zasobów Morza Martwego jest zlokalizowana na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych), którą zmuszono do zamknięcia sklepu w Londynie oraz wycofania produktów z części sklepów z Wielkiej Brytanii i niektórych sklepów w Polsce.

Bojkot kulturalny. Jego celem jest informowanie twórców mających wystąpić w Izraelu o polityce okupacyjnej i zachęcanie ich do rezygnacji z wizyt w tym kraju. Do bojkotu kulturalnego przyłączyli się m.in.: Roger WatersAlice Walker, Desmond Tutu, Bono, Snoop Dogg, Jean-Luc Godard, Elvis Costello, Carlos Santana, Devendra Banhart, Faithless, The Pixies, Cassandra Wilson, Cat Power, Zakir Hussain, Naomi Klein, John Berger, Judith Butler, Etienne Balibar, Ken Loach, Arundhati Roy, Angela Davis, Sarah Schuman, Jacques Ranciere, Emma Thompson, Asian Dub Foundation.

Bojkot akademicki. Kampania ta ma na celu zerwanie współpracy z tymi uniwersytetami, uczelniami i instytutami badawczymi w Izraelu, które zaangażowane są w działania okupacyjne, współpracują z armią i administracją izraelską dostarczając ekspertyz, technologii i ideologicznych usprawiedliwień dla polityki kolonizacji i łamania praw człowieka. Przykładem może być uniwersytet w nielegalnym osiedlu Ariel, dostępny tylko dla Izraelczyków, który stanowi część infrastruktury kolonialnej i narzędzie ekspansji. Z tego powodu uniwersytet ten jest powszechnie bojkotowany w Europie. Niechlubnym wyjątkiem stał się niedawno Uniwersytet Jagielloński, który rozpoczął z nim współpracę.

Bojkot sportowy. Celem akcji jest okazanie solidarności z Palestyńczykami w dziedzinie sportu. Przykładem jest postawa reprezentacji Egiptu w piłce nożnej, która zerwała współpracę z firmą Adidas – oficjalnym sponsorem Maratonu Izraelskiego, którego regulamin narusza prawo międzynarodowe, a organizatorzy negują fakt nielegalnej okupacji Jerozolimy przez państwo Izrael.

Wycofanie Inwestycji:

Korporacje międzynarodowe oraz izraelskie odgrywają kluczową rolę we wspieraniu izraelskiego apartheidu. Piętnowanie ich i wzywanie do wycofania się z inwestycji w okupację ma zatem ogromne znaczenie polityczne. Dzięki kampanii BDS rząd Austrii oraz rządy innych europejskich krajów postanowiły przerwać współpracę z firmą Veolia, która dostarczała infrastrukturę do nielegalnych osiedli na terenie Jerozolimy. W wyniku rozwiązania kontraktów firma poniosła dotkliwe straty finansowe.

Polska aktywnie współpracuje militarnie z Izraelem m.in. kupując drony i organizując wspólne ćwiczenia wojskowe. Jako sygnatariusz Konwencji Genewskich, Statutu Rzymskiego oraz innych deklaracji na rzecz praw człowieka, Polska powinna wycofać się z kontraktów z izraelskimi podmiotami łamiącymi prawo międzynarodowe, odpowiedzialnymi za zbrodnie wojenne i okupację.

Sankcje:

>W związku z rosnącym oburzeniem opinii publicznej okupacją terytoriów Palestyny oraz łamaniem praw człowieka przez Izrael, niektóre państwa nałożyły na Izrael sankcje, np. w 2010 roku Norwegia i Turcja zawiesiły stosunki wojskowe z Izraelem.

  • Co bojkotować?

Wśród firm izraelskich i międzynarodowych zaangażowanych w okupację i nielegalną kolonizację terytoriów palestyńskich, które działają w Polsce są m.in.

Superpharm – izraelska sieć drogerii, mająca sklepy w nielegalnych osiedlach. Poza Izraelem działa tylko w Polsce i w Chinach

Eden Springs Water Ltd. uczestniczy w grabieży zasobów wodnych okupowanych syryjskich Wzgórz Golan, dostarcza wodę do wielu firm w Polsce

Hewlett-Packard dostarcza technologii używanej do kontroli ludności okupowanej na wojskowych punktach kontrolnych

Caterpillar – międzynarodowa korporacja dostarczająca sprzęt wykorzystywany do wyburzeń domów palestyńskich, budowy nielegalnych izraelskich osiedli i muru apartheidu

Egged Mobilis zapewnia komunikację autobusową między nielegalnymi osiedlami na Zachodnim Brzegu, niedostępną Palestyńczykom, w Polsce uczestniczy w prywatyzacji spółek komunikacji publicznej m.in. w Warszawie

Carmel sprzedaje owoce i warzywa z nielegalnych osiedli izraelskich, można je spotkać w polskich centrach handlowych i na bazarach

Jaffa handluje m.in. słynnymi pomarańczami z gajów odebranych Palestyńczykom w roku 1948, korzystając na tym akcie bezprawia

Strauss Ltd. – dystrybutor kawy działający w nielegalnych osiedlach, w Polsce kontroluje ponad 19,5% rynku kawy – m.in. MK Cafe Premium, Pedros, Fort, Sahara, Mildano oraz dystrybuuje kawę marki Italian Lavazza

Plaza Centres należąca do Elbit Systems producenta broni i dronów testowanych podczas bombardowań Strefy Gazy, w Polsce wybudowała 12 centrów handlowych

Dowiedz się więcej

http://whoprofits.org/

http://www.bdsmovement.net/

http://kampania-palestyna.pl/

Ulotka w formacie PDF: Ulotka BDS