Rada Praw Człowieka ONZ: Izraelski atak na Flotyllę Wolności był bezprawny

Rada Praw Człowieka ONZ: Izraelski atak na Flotyllę Wolności był bezprawny

Rada Praw Człowieka ONZ opublikowała w środę 56 stronicowy raport, w którym oskarża Izrael o złamanie prawa międzynarodowego w związku z  atakiem na statki konwoju humanitarnego Flotylli Wolności.

Komisja badająca sprawę, złożona z 3 niezależnych ekspertów stwierdziła, że siły izraelskie dokonując ataku na konwój humanitarny dopuściły się ogromnych aktów przemocy, w konsekwencji doprowadzając do śmierci 8 tureckich i jednego turecko-amerykańskiego aktywisty.

Raport oskarża również władze Izraela o dokonywanie umyślnych zabójstw, egzekucji oraz tortur, zarówno podczas jak i po ataku na Flotyllę Wolności, do którego doszło 31 maja b.r

Militarna odpowiedź Izraela na rejs konwoju humanitarnego była przejawem „niesłychanego i niepotrzebnego poziomu brutalności, oraz naruszeniem prawa międzynarodowego, w tym międzynarodowego prawa humanitarnego oraz praw człowieka”.

Według członków komisji „wojskowy atak sił izraelskich na statki Flotylli Wolności stanowił nie tylko nieproporcjonalny akt agresji, ale również niepotrzebny i całkowicie nie akceptowalny poziom przemocy”

W poniedziałek (tj 27 września) raport ma być omawiany na specjalnym posiedzeniu oenzetowskiej Rady Praw Człowieka.

Raport odrzuca również stanowisko Izraela, stwierdzające, że atak sił izraelskich stanowił akt samoobrony. Komisja dowiodła, że nawet Ci, którzy nie próbowali  powstrzymać komandosów przed wtargnięciem na Mavi Marmara odnieśli odnieśli liczne rany i obrażenia.

„Oczywistym jest fakt, że nie dokonano żadnych wysiłków w celu zminimalizowania obrażeń poniesionych przez pokojowych działaczy, ponadto użyto w stosunku do nich żywej amunicji” – czytamy w raporcie

„Okoliczności śmierci co najmniej sześciu z dziewięciu osób zabitych podczas ataku na Mavi Marmara wskazują na dokonanie pozaprawnej i doraźnej egzekucji”.

Reakcja Izraela

Izrael ocenił raport ONZ jako „stronniczy” i „tendencyjny”.

„Raport jest jednostronny i tendencyjny, tak jak organ który go opracował” – czytamy w oświadczeniu.

Władze Izraela twierdzą, że wszelkie okoliczności dotyczące ataku na Flotyllę Wolnosci zostały juz przez nich zbadane. Wszelkie dodatkowe kwestie są zbędne i nieproduktywne.

Władze Izraela twierdzą również, że działały zgodnie z prawem międzynarodowym, które daje im możliwość odpowiedzi na próby naruszenia blokady Strefy Gazy. Jednakże Rada Praw Człowieka ONZ stwierdziła, że w wyniku blokady ekonomicznej w Strefie Gazy doszło do kryzysu humanitarnego, w związku z czym jest ona nielegalna i powinna zostać zniesiona.

Obecnie oenzetowska komisja badająca atak na Fotyllę Wolności  – dowodzona przez Karla Hudsona-Phillipsa, byłego sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wyjechała do Turcji, Jordanii i Wielkiej Brytanii w celu prowadzenia dalszych badań. W skład komisji weszli również Desmond de Silva, były prokurator Trybunału Karnego w Sierra Leone oraz Shanthi Dairiam, eskpert ds praw człowieka w Malezji.

Pełen raport dostępny tu

za: aljazeera

tłum Aneta Jerska